Wszystkie informacje na temat lombardu.
Znajdziemy tu wyjaśnienie jak działa lombard i jak wziąć pożyczkę pod zastaw, a także informacje o serialu „Lombard Życie pod Zastaw”. Zapewne każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zachęcam do zapoznania się z artykułem na temat lombardów. Znajdziemy tu odpowiedzi na pytania dotyczące działalności lombardu i możliwości zaciągnięcia pożyczki pod zastaw. Polecam.
Lombard
Co to jest Lombard i jak działa?
Lombard jest to instytucja, która udziela pożyczek pod zastaw. Nazwa pochodzi od lombardów, włoskich bankierów działających w Europie Zachodniej pod koniec średniowiecza. Lombardy udzielają pożyczek pod zastaw ruchomości takich jak np.: biżuteria, sprzęt RTV, telefony komórkowe, tablety, zegarki, komputery itp., a także papierów wartościowych. Oprocentowanie pożyczek pod zastaw oferowanych przez lombardy jest przeważnie dużo wyższe w porównaniu do oprocentowania kredytów w bankach. Wizyta w lombardzie często bywa jednym ze sposobów pozyskania gotówki, szczególnie dla osób, które nie mają zdolności kredytowej.
Oczywiście rzecz ruchoma, którą chcemy zastawić, musi charakteryzować się pewną wartością, aby mogła stać się atrakcyjnym zabezpieczeniem. Dlatego zazwyczaj przedmiotem zastawu jest drogocenna biżuteria, antyki, obrazy, sprzęt RTV, AGD. Pracownik lombardu po dokładnym obejrzeniu przedmiotu wycenia jego wartość i proponuje możliwą kwotę pożyczki pod zastaw danego przedmiotu. Pożyczki udzielane przez lombardy są na krótki czas, przeważnie od siedmiu do trzydziestu dni. W tym czasie przedmioty te znajdują się w przechowalni lombardu. Pracownicy lombardu mają obowiązek przechowywać zastawione przedmioty w sposób należyty, aby po dokonaniu spłaty pożyczki właściciel mógł je odebrać w nienaruszonym stanie.
Jak wezmę pożyczkę w lombardzie?
Aby lombard mógł udzielić nam pożyczki, najpierw spisywana jest umowa. Jest to tak zwana umowa lombardowa. Jest ona podobna do umowy pożyczki, jednak różni się od niej zapisem, że zwrot pożyczki jest zabezpieczony spłatą w postaci zastawu. Co dokładnie oznacza, że jeśli właściciel zastawionego przedmiotu, nie spłaci pożyczki w ustalonym terminie, nie będzie mógł odebrać rzeczy, którą zastawił, tylko przechodzi ona na własność lombardu i trafia do sprzedaży.
Umowa lombardowa zawiera:
-dane klienta,
– wysokość udzielonej pożyczki,
– formę zastawy razem z jego szczegółowym opisem,
– termin zwrotu pożyczki,
– opłaty związane z obsługą pożyczki tj., prowizja czy opłata za przechowanie,
– dokładną kwotę wykupu zastawu,
– podpisy stron umowy.
Jakie są zasady udzielania pożyczki w lombardzie?
– Dokumenty
Umowa pożyczki jest sporządzana na podstawie dokumentu ze zdjęciem. Możemy zatem przedstawić dowód osobisty, paszport lub też prawo jazdy. Dokumenty te muszą należeć do osoby ubiegającej się o pożyczkę.
– Zastaw
Właścicielem zastawu musi być pożyczkobiorca. Nie mogą być to przedmioty i rzeczy pochodzące z kradzieży.
– Pożyczka
Wysokość pożyczki nie może przekroczyć maksymalnej wartości zastawionej rzeczy. Warunki pożyczki ustalone między pożyczkobiorcą a lombardem zawarte są w umowie.
– Prowizja
Prowizję każdy lombard ustala sam. Wysokość prowizji zależy od wysokości kwoty pożyczki oraz terminu spłaty. Na wysokość prowizji ma wpływ każdy dzień. W pewnych przypadkach lombardy dają możliwość indywidualnego negocjowania oprocentowania.
– Zwrot pożyczki
Pożyczkę może zwrócić pożyczkobiorca, czyli osoba, na którą została zawarta umowa lub osoba przez nią upoważniona.
– Przedłużenie umowy pożyczki
Otrzymujący pożyczkę w lombardzie lub osoba upoważniona może wydłużyć termin spłaty pożyczki poprzez dokonanie wpłaty na rzecz lombardu kwoty prowizji uzgodnionej w umowie. Przedłużenie umowy pożyczki oznacza też przedłużenie terminu odbioru zastawu. Jako potwierdzenie przedłużenia pożyczki sporządza się nową umowę z ustalonym kolejnym terminem spłaty.
– Brak spłaty pożyczki
Jeśli pożyczkobiorca nie spłaci pożyczki, zgodnie z umową, zastawione przedmioty przechodzą na własność lombardu i zostaną wystawione do sprzedaży. Wygasają wtedy wszystkie roszczenia między pożyczkobiorcą a lombardem.
W ostatnim czasie powstał serial „ Lombard. Życie pod zastaw”, który w ciekawy sposób pokazuje, nam jak wygląda każdy dzień w lombardzie.
Serial przedstawia losy różnych ludzi, którzy zmagają się każdego dnia z przeróżnymi problemami szczególnie finansowymi i często pojawiają się w lombardzie, szukając tutaj rozwiązania swoich problemów. Oddają pod zastaw swoje osobiste, często cenne rzeczy lub po prostu je sprzedają.
Serial ten w interesujący sposób pokazuje nam, jak ciekawy jest zawód pracownika lombardu, a zarazem też, jak bardzo niebezpieczny. Do lombardu może przyjść każdy. Na podstawie tego serialu widzimy, że do lombardu chętnie przychodzą poszukiwacze okazji, złodzieje, a nawet policjanci. Każdy odcinek niesie ze sobą coraz to ciekawszą historię. Niejednokrotnie odwiedzającymi lombard są zwykli, prości ludzie, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i tu szukają pomocy. Często przynoszą rzeczy pod zastaw bardzo cenne dla nich. Często nie chodzi o wartość pieniężną tych przedmiotów, lecz wartość rodzinną, sentymentalną. Są do tych rzeczy bardzo przywiązani. Jednakże sytuacja, w której się znaleźli, zmusza ich do rozstania się z tymi rzeczami na jakiś czas, a nawet ich sprzedania, aby otrzymać gotówkę na bieżące wydatki. Oglądając „Lombard, życie pod zastaw” szybko i obrazowo dowiadujemy się, na czym polega działalność tej instytucji.