Politycy Platformy Obywatelskiej i Platformy Obywatelskiej są za planem wprowadzenia święta upamiętniającego Polaków
24 marca — jeżeli ustawa wejdzie w życie w dzień ten Rzeczpospolita, obchodziła będzie święto oddające hołd Polakom, którzy starali się ratować żydowskie kobiety, mężczyzn i dzieci, będących pod okupacją niemiecką.
Pomysł aktu prawnego o charakterze powszechnie obowiązującym nawiązującego do dużej ilości krajów europejskich między innymi Rzeczypospolitej, narodowości żydowskich i Republiki Federalnej Niemiec. Jak mówi jeden z przedstawicieli partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość w teraźniejszych czasach o pomocy Żydom przez naszych rodaków powinno być tematem otwartym, tym bardziej iż Polacy starali się pomagać, nie zważając na ogromny nacisk zachodnich sąsiadów.
Jak twierdzi polityk te wydarzenia, są mało popularne wśród Polaków i nie są całkowicie sprawdzone. Z tego względu właśnie ma wejść ów akt prawny i został zaoferowany do rozpatrzenia przez głowę państwa. Bardzo duża liczba osób mówi o tragediach i śmierciach żydowskich dokonywanych przez germanistycznych działaczy, żołnierzy nazistowskich, które były dokonywane w ogromnej wojnie która trwała od września 1939 roku do września 1945 roku, jednak o osobach, którzy próbowali ratować osoby o narodowości semickiej nikt, nie pamięta i nikt o tym nie głosi. Poseł Prawa i Sprawiedliwości dodaje również, że zagłada żydowska była jedną z największych we wszechczasach i zostało zabitych około sześciu milionów semickich narodowościowców. Ludobójstwa stanowczo zmniejszali narodowościowcy drugiej Rzeczypospolitej, bowiem oni bardzo pomagali Semitom z faktów, które podaje niezaprzeczalna historia ogromne ilości Polaków, stanowili wsparcie dla Żydów.
Polityk partii Platforma Obywatelska, który jest pozytywnie nastawiony wobec wprowadzenia do życia w dzień 24 marca święta upamiętniającego ratujących osobowości żydowskich, twierdzi, iż nie powinno się zapominać także o dużej ilości żydów, którym nie udało się zagwarantować pomoc należytą do przeżycia. Wspomina także ilość około półtora semickich małoletnich, których śmierć jest za symbolizowana w Instytucie Yad Vashem znajdującego się w Jerozolimie. Zaznacza, iż należy głównie pamiętać o tych faktach, a później ilość rodaków, którzy próbowali ratować Semitów, narażając się na śmierć. Grupiński wspomina także, iż spoglądanie na przeszłość maskując złe w stosunku do rodaków fakty, czynami bohaterskimi.
Zaoferował on również, aby ten akt prawny o charakterze powszechnie obowiązującym został zrealizowany by w cywilizacji polskiej, zaczął działać w pierwszym dniu kolejnego roku kalendarzowego, bowiem obecnie ma ona obowiązywać kolejnego dnia od jej ustanowienia. Zaproponował on również zmianę w ustawie, która zwracała uwagę, także na osoby niebędące polakami, ale mieszkające w tych czasach w kraju i mieli udział w pomocy wobec Żydów.
Święto według powszechnego aktu pewnego ma mieć swój dzień co roku 24 marca i ma być o charakterze ogólnopolskim.
Według ustaleń planowany projekt ma być na celu oddania hołdu bohaterów, którzy wykazali się ogromną odwagą, ryzykiem i niebezpieczeństwem, religijnością, miłosierdziem i postanowili ratować bez bronne jednostki żydowskie.