Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym

Czy na ropie da się zarobić

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na targu surowcowym Ropa naftowa to strategiczny, energetyczny surowiec, który wykonywa ogromną pracę na świecie. Jej niezwykłość liczy na ostatnim, iż istnieje używana do prac paliw płynnych, które wykonują do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla kamiennego oraz brunatnego ropa jest podstawowy kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie zastanawia to fakt, że wkładanie w ropę interesuje coraz wyższe grono inwestorów

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na targu surowcowym

Z tekstu dowiesz się:

które są rodzaje ropy naftowej,
jak wkładać w ropę,
od czego pragną notowania cen ropy.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na targu funkcjonuje kilka wariantów tego środka. Do najczęstszych uznaje się cztery rodzaje ropy. Istnieją więc:

• ropa Brent – jest wybierana z działu Morza Północnego. Należy do poziomie „słodkiej” ze względu na prostą zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi często ze Bądź Związanych z rejonów Apallachów i Luizjany. To też ropa „słodka” oraz spokojna.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy tworzy w obecnym sukcesie mieszkanie w Zachodniej Syberii też w miejscowościach gór Uralu. Ważna ją zaliczyć do poziomie „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk podający się z wielu sposobów ropy wydobywanych i sprzedawanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa wykonywa się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na światowych giełdach. Rynek towarowy daje się na dwie grupy uczestników: pierwsza spośród nich toż podmioty handlujące kontraktami w obiekcie zabezpieczenia cen produktów (hedging). Druga jakość to spekulanci, którzy pracują na skali cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi instrumentami są kontrakty na miary kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki sztuczka jest właśnie wygodne w moc instytucjach finansowych, również w TMS Brokers. Traderzy chętnie wybierają ten mechanizm z racji tego, że wymaga on mniejszego zaangażowania pieniądza niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to sprzęt pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na miary kursowe. Jest otwarty na targu OTC (Over the Counter), zatem na targu pozagiełdowym. Instrument tenże jest lewarowany, co świadczy, iż nie trzeba dysponować naprawdę ogromnymi środkami pieniężnymi gdy w sukcesu lokacie w układy futures. W TMS Brokers proste są dwa rodzaje kontraktów CFD opartych o cenę ropy:

CFD oparty o cenę kontraktu terminowego futures na ropę Brent pisanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) wtedy w pewnym, jak a w następnym przypadku aktualna cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Cechą tego sprzętu jest zatem, że wkładanie w ropę jest tutaj możliwe przy otwarciu pozycji niższej niż 1 lot. Są otwarte dziesiętne, jak i setne części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z młodszym portfelem. Inwestycje na układach CFD przebiegają także gdy na targu forex. Ropa pewno stanowić przez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – to możemy inwestować w trakcie trwania hossy oraz bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o cenę ropy WTI Light Seet jest wpisywany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument tenże jest właśnie wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na cenę 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co świadczy, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk lub strata wyniesie 10 USD. Aby otworzyć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny wynosi ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, dlatego te nie możemy zakupić lub sprzedać tanio niż samego kontraktu. Ten mechanizm jest otwarty na pewnej z budów transakcyjnych w Zakładzie Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o cenę ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, jaki stanowi na punktu odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem pewno stanowić cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, które są papierami wartościowymi) na bazie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są pisane na giełdzie. Cechą tego typu sprzętów są znacznie proste ceny, bo te przyrządy są zarządzane pasywnie.

Od czego pragną notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w rodzaj naturalny mają nacisk na wycenę czarnego złota, natomiast tymże jednym na inwestowanie w ropę. Dzieje się tak dlatego, że waluta USA jest częścią rozliczeniową w globalnym obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie wykonywać spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD przełoży się na dominację byków na targu tego środka energetycznego.

Jak wszystek rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest skłonny od relacji popytowo-podażowej. To odpowiednio podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost finansowy będzie tworzył zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w niedalekim okresie, będzie zależeć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy znanych na temat zapasów ropy (emitowanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest drogą sprawą dla wszystkich krajów, które korzystają ten środek w bliskim przemyśle. Droższa ropa to idealniejszy koszt produkcji dóbr oraz usług, co z zmianie przesuwa się na spadek marży zysku oraz spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments