Kardiolog – lekarz od serca

Kardiolog – lekarz od serca

Kardiolog - lekarz od serca

Choroby sercowo-naczyniowe są nazywane chorobami cywilizacyjnymi i mogą dotknąć osoby w każdym wieku

Charakterystyczne objawy, takie jak ból w klatce piersiowej, przyspieszone bicie serca, zmniejszona tolerancja na wysiłek oraz duszności, bywają często bagatelizowane, a ich przyczyn upatruje się w szybkim tempie życia oraz przewlekłym stresie. Jeżeli tego typu symptomy utrzymują się dłuższy czas, może to świadczyć o zaburzonej pracy serca i zmniejszonej wydolności układu naczyniowego. Gałęzią medycyny, która diagnozuje i leczy choroby serca jest kardiologia, a pomoc specjalistów uzyskamy w poradni kardiologicznej.

Przyczyny występowania chorób serca

Wrodzone wady serca u dzieci pojawiają się z nieznanej przyczyny. Nabyte choroby serca są wynikiem kilku czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych. Lekarze, jako główną przyczynę dolegliwości układu sercowo-naczyniowego wskazują nieodpowiednią dietę, która zawiera wiele niezdrowych tłuszczy i przetworzoną żywność. Złe wyniki cholesterolu powinny nas zaniepokoić i skłonić do zmiany stylu życia, ponieważ zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi może prowadzić do miażdżycy.

Kolejnym czynnikiem chorobotwórczym jest przewlekły stres. Między innymi z tego powodu choroby serca dotykają w głównej mierze mieszkańców państw rozwiniętych. Szybkie tempo życia, stres oraz niezdrowe jedzenie sprzyjają wzrostowi ciśnienia tętniczego i utwardzaniu tętnic.

Nie bez znaczenia jest także brak aktywności fizycznej. Osoby mające pracę siedzącą są bardziej narażone na problemy z sercem, szczególnie jeżeli braku ruchu towarzyszy jedzenie rafinowanego cukru, tłustego, przetworzonego jedzenia oraz unikanie zdrowych olei np. oliwy z oliwek.

Diagnostyka w poradni kardiologicznej

Specjalistyczny gabinet dysponuje sprzętem medycznym. który umożliwia trafną diagnostykę chorób sercowo-naczyniowych.

W celu postawienia odpowiedniej diagnozy stosuje się następujące badania:

  • EKG
  • USG
  • zdjęcie RTG
  • koronarografia
  • monitorowanie serca mięśniowego oraz ciśnienia tętniczego (Holtera)

Otrzymane wyniki są diagnozowane przez lekarza specjalistę (kardiologa lub kardiochirurga), który następnie określa dalsze postępowanie lecznicze. Choroby serca nie zawsze wiążą się z leczeniem operacyjnym. W wielu przypadkach wystarczy zmiana trybu życia, odpowiednio dobrane leki, unikanie używek, zmniejszenie masy ciała oraz regularne wizyty w poradni kardiologicznej.

Choroby serca u dzieci

Pacjenci, którzy korzystają z pomocy poradni kardiologicznej, to najczęściej osoby dorosłe, ale choroby układu sercowo-naczyniowego mogą wystąpić również u dzieci. U młodszych pacjentów wady serca, to najczęściej choroby wrodzone, które są diagnozowane krótko po urodzeniu.

  • ubytek w przegrodzie międzykomorowej
  • zwężenie cieśni aorty
  • tetralogia Fallota
  • przetrwały przewód tętniczy Botalla
  • anomalia Ebsteina

Noworodki z wadami z serca są diagnozowane już w okresie prenatalnym, dzięki czemu możliwe jest przygotowanie zaplecza kardiochirurgicznego w czasie porodu. Większość chorób sercowo-naczyniowych u dzieci wymaga natychmiastowej interwencji operacyjnej, dlatego profilaktyczne badania (np. USG) w okresie ciąży mogą uratować życia dziecka.

Artykuł powstał we współpracy z Poradnią Kardiologiczną https://www.nateczowej.pl/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments