Jak sfinansować swoją firmę bez angażowania własnych pieniędzy?
![](https://www.lombardkatowice.pl/wp-content/uploads/2016/05/Jak-sfinansować-swoją-firmę-bez-angażowania-własnych-pieniędzy.jpg)
Fundusze Europejskie to źródło pieniędzy dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Zarówno tych startujących, jak i rozwiniętych firm. Jeśli masz dobry pomysł, możesz skorzystać z dofinansowania. Na pomoc przychodzą Fundusze Europejskie.
Unia Europejska od lat wspiera finansowo różne inicjatywy, w tym polskich przedsiębiorców. Przepisy i regulaminy dofinansowań brzmią zawile, ale warto rozłożyć je na czynniki pierwsze. Zarówno jeśli dopiero zakładasz lub planujesz założyć własną firmę, a także kiedy jesteś właścicielem dobrze prosperującego przedsiębiorstwa masz szanse na bezzwrotną pomoc, która pozwoli ci rozwinąć skrzydła. Warto jednak zapoznać się z inicjatywami, jakie są wspierane, ponieważ Fundusze Europejskie nie dają pieniędzy dla wszystkich. Nie działa to na zasadzie kredytu, a pomoc jest bezzwrotna. Wsparcie zawsze dotyczy konkretnych celów. Jednak nie ma potrzeby poddawać się na starcie, bo jest ich naprawdę wiele.
Jak rozdają aktualne fundusze?
Zmieniły się zasady przyznawania wsparcia z Funduszy Europejskich. Nadal, tak jak przed kilkoma laty dostępne są pieniądze na badania i rozwój, założenie firmy, szkolenia, doradztwo, różne inwestycje, a nawet studia dla pracowników. Zakres ten wciąż poszerza się o nowe wytyczne. Aktualne przyznawanie unijnych pieniędzy bardzo skupia się na celu. W dalszym ciągu hasłem przewodnim wszelkich dofinansowań jest innowacyjność, jednak teraz eksperci patrzą na nią przez pryzmat efektów, a nie tak jak wcześniej – samego planu inwestycji. Nowością jest też pomoc etapowa. Na przykład wykonanie pierwszego szczebla jakiegoś projektu daje szansę na dofinansowanie kolejnego etapu.
Dobrym przykładem jest pomoc na wystartowanie działalności gospodarczej. W ostatnich latach liczne pieniądze są przyznawane start-upom. Za podstawowy warunek stawia się wspomnianą innowacyjność. Otwierana firma powinna opierać się na usłudze bądź produkcie, które są nowością na rynku, albo chociaż wzbogacić i polepszyć wersję dostępnej oferty firmy. Oczywiście dobrze też, jeśli gotowość do uruchomienia firmy i pomysł zbiegają się w czasie z naborem do takiego dofinansowania dla start-upów.
Schemat wsparcia, jaki musisz przejść
Jak to wszystko wygląda? Jeśli planujesz swój start-up, za rękę w drodze do dofinansowania zaprowadzą cię akceleratory. To instytucje, które mają bezpośredni kontakt z ludźmi zakładającymi start-upy. To właśnie do takiej placówki trzeba się zgłosić. Akceleratory mają pieniądze z Funduszy Europejskich na wykorzystanie swoich zasobów w celu wsparcia start-upów. A zasoby te to m.in. baza biurowa i administracyjna. To miejsca, które niejako biorą pod opiekę dopiero co powstające firmy i ich właścicieli. Pomagają płynnie przejść wyboistą drogą do biznesu i pieniędzy. W praktyce oznacza to także, że organizują udział w konferencjach, szkoleniach oraz spotkaniach ze specjalistami z branży. Co więcej, tam pokierują też pracą, która pozwoli przejść od pomysłu do realizacji. Wsparcie polega też na tworzeniu struktury organizacyjnej i przyszłej strategii rynkowej. Dopiero przejście tego procesu w akceleracji pozwala na pójście dalej, czyli ubieganie się o dofinansowanie na rozwój swojego biznesu. Suma, jaką możemy osiągnąć to nawet 800 tysięcy złotych.
Duże pieniądze na nowe usługi
Jeśli twoja firma ma ambicje i zamierza wprowadzić na rynek nowy produkt lub usługę, pod które specjalnie poczynione zostały prace badawczo-rozwojowe, również dobrze trafiłeś. Na te działania także są przewidziane duże pieniądze. Można się ubiegać o finansowanie samego procesu badań nowych rozwiązań, jak i planowane inwestycje. Dla średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw, które do tej pory nie korzystały z takich innowacyjnych badań, a chciałyby skorzystać, również są przewidziane dofinansowania, ale w nieco innej formie. To tzw. bony na innowacje. Przyznanie ich pozwala pokryć do 85 procent wydatków na opracowanie jakiegoś nowego produktu, czy usługi, a także technologii.
Z kolei duże firmy, które prowadzą badania na większą skalę, także mogą liczyć na dofinansowania swoich projektów. Te mogą obejmować prace począwszy od pomysłu do stworzenia prototypu. Warunkiem ubiegania się o te pieniądze to wpisanie się tematyki działań firmy w inteligentne specjalizacje. Firmy te muszą także wdrożyć wypracowane rozwiązania. Co to oznacza? Że wprowadzą wyniki prac, które zostały sfinansowane do swojej działalności, czyli zaczną produkować lub świadczyć usługi w danym projekcie. Dopuszczalne jest także udzielenie licencji innym podmiotom lub odsprzedanie wyników prac firmy (np. prototypów) dla innego przedsiębiorstwa w celu wprowadzenia produktu na rynek.
Dofinansowanie na infrastrukturę dla firm
Inny rodzaj dofinansowania dotyczy wdrożenia wspomnianych wcześniej produktów lub usług, a właściwie wyników pracy nad nimi. W celu wprowadzenia czegoś na rynek potrzebna jest infrastruktura. Zatem można liczyć na sfinansowanie maszyn, urządzeń niezbędnych do rozpoczęcia pracy nad projektem, a także innego wyposażenia. Plusem przy ubieganiu się o pieniądze na ten cel będą postępowe procesy produkcyjne, nowe metody, ekologiczne podejście i wszystko co innowacyjne.
Ale to nie wszystko. Również centra badawczo-rozwojowe mogą się o takie pieniądze postarać. Jednostki te, niezależnie od tego, czy działają jako podwykonawca, czy komórka wewnętrzna jakiejś firmy, czy samodzielna organizacja, mogą skorzystać z dofinansowania na sprzęt, potrzebną aparaturę, technologie, zakup materiałów i inne rzeczy tworzące infrastrukturę niezbędną do wykonywania prac badawczo-rozwojowych. Co więcej, można także dostać pokrycie kosztów na doradztwo, czy zdobycie wiedzy technicznej, która przyczyni się do rozwoju tej firmy. Aby wnioskować o te pieniądze, należy przedstawić plan, w jaki sposób zakupiony sprzęt zostanie wykorzystany w ciągu najbliższych trzech lat.
Na dalekosiężne plany
Fundusze Europejskie wpierają także internacjonalizację firm. Co to takiego? Pomoc finansowa obejmuje przygotowanie strategii na ekspansję zagraniczną i jej późniejszą realizację. Jest przeznaczona dla wszystkich firm, które planują rozszerzyć swoje działania na rynki zagraniczne. Wsparcie obejmuje między innymi część doradczą na wczesnym etapie. To znaczy, że przedsiębiorca jest przygotowywany na udział w różnego rodzaju targach gospodarczych, co zapewnia nie tylko nawiązywanie nowych kontaktów handlowych, ale także form współpracy z podmiotami z innych krajów. Co więcej, FE oferują przygotowanie nowego modelu biznesu, co wiąże się z dużymi zmianami w długoterminowym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Wobec dalekosiężnych planów należy zatem zwiększyć skalę internacjonalizacji firmy. Dofinansowanie może objąć w znacznej części podjęcie działań, które opisane są w tych planach strategii, czyli choćby udział we wspomnianych misjach gospodarczych.
Pole do popisu dla firm, zarówno tych najmniejszych, jednoosobowych, jak i innych przedsiębiorstw jest dosyć duże. Pomocny w tym zakresie może być fakt, że nowe przepisy pozwalają na półroczny okres bez płacenia ZUS-u dla nowo powstających działalności gospodarczych. Aby zrealizować swoje ambicje wystarczy, że mamy innowacyjne pomysły, które wprowadzą na rynek coś nowego lub będą miały wkład w ulepszenie danej branży. Nie jest to proste, jednak warto próbować, bo do rozdania są miliony złotych. Wszelkie informacje, wnioski o dofinansowanie, a także tabele z wszystkimi wytycznymi można znaleźć na stronie Funduszy Europejskich.