Dziczyzna – najszlachetniejsze mięso wraca do łask

Dziczyzna – najszlachetniejsze mięso wraca do łask

Dziczyzna - najszlachetniejsze mięso wraca do łask

W końcu nadeszły dni, w których coraz większą uwagę przywiązujemy do tego, jak żyjemy i co jemy. Coraz więcej osób staje się świadomymi konsumentami, przestając wrzucać do sklepowych koszyków produkty byle jakie i tanie. Zaczynamy analizować składy produktów, ich pochodzenie, naturalność oraz wpływ na zdrowie. To właśnie z tego powodu dziczyzna na nowo trafia na polskie stoły – ludzie uświadomili sobie, że tania wieprzowina i drób ma niewiele wspólnego z byciem mięsem wartościowym, zaś dziczyzna to synonim wysokiej jakości mięsa.

Pochodzenie mięsa a jego wpływ na nasze zdrowie

Niemal każdy z nas ma jakieś problemy zdrowotne – choroby tarczycy, alergie pokarmowe, problemy z układem pokarmowym. Wydaje się, że jeśli człowiek zażywa chociaż podstawową dawkę ruchu, nie żywi się fast foodami, nie nadużywa alkoholu i używek, to powinien być zdrowy. Tymczasem normalne, jakby się mogło wydawać, posiłki i funkcjonowanie, nie wystarcza, aby zachować pełnię zdrowia. Jednym, o ile nie głównym czynnikiem, który ma wpływ na kondycję naszego zdrowia, jest ilość przetworzonego jedzenia i produktów nafaszerowanych chemią, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Przykładem niech będzie mięso – większość populacji kupuje drób i wieprzowinę, ponieważ jest to mięso tanie i dostępne od ręki. Tymczasem jest to mięso ze zwierząt hodowlanych, których życie to istna taśma produkcyjna – żyją po to, aby jak najszybciej urosnąć i zostać przekazane do uboju. W między czasie egzystują w zbyt ciasnych klatkach, karmione są paszą z GMO, faszerowane sztucznymi hormonami na szybszy wzrost i antybiotykami, które mają ratować osłabione organizmy. Mięso ze zwierząt hodowlanych pełne jest kortyzolu, hormonu stresu, za to nie ma w sobie glikogenu, którego brak ma wpływ na szybsze dojrzewanie i psucie się mięsa po uboju. Wszystkie powyższe czynniki mają wpływ na kolor, smak, zapach i trwałość mięsa, które, poza niską ceną i łatwą dostępnością, ma niewiele do zaoferowania.

Dziczyzna - najszlachetniejsze mięso wraca do łask

 

Natura przemawia leśnym głosem

Dla porównania mamy dziczyznę – mięso z dzika, sarny, jelenia czy królika. Dziczyzna to natura sama w sobie. Zwierzęta leśne rodzą się i egzystują bez ludzkiej ingerencji, żywią się leśnymi przysmakami, nie są faszerowane sztuczną chemią, żyją bezstresowo i swobodnie. Mięso z dzika nie powoduje ani nie nasila alergii pokarmowych, ponieważ nie ma w sobie grama sztucznych składników czy hormonów. Pozytywnie wpływa na zdrowie dzieci i osób starszych, zwłaszcza narażonych na choroby układu krwionośnego (m. in. miażdżycę czy nadciśnienie tętnicze), ponieważ ma niską zawartość cholesterolu i jest mięsem bardzo chudym – chudszym nawet od drobiu. Dziczyzna bogata jest w białka pełne aminokwasów egzogennych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, witaminy z grupy B, wapń, fosfor, magnez oraz łatwoprzyswajalne żelazo, co jest dobrą informacją dla osób chorujących na anemię. Mięso z dzika, sarny czy jelenia, to mięso najwyższej jakości, posiadające wręcz prozdrowotny wpływ na nasz organizm. A dodać trzeba koniecznie, że coraz częściej dziczyzna dostępna jest w supermarketach i to w przyzwoitej cenie! I choć kosztuje kilka groszy więcej niż wieprzowina, to pamiętajmy – to inwestycja w nasze zdrowie.

Dziczyzna - najszlachetniejsze mięso wraca do łask

Nieporównywalne właściwości smakowe

Ale dziczyzna to nie tylko samo zdrowie. Nie można zapomnieć o wyjątkowym smaku i aromacie tego leśnego mięsiwa. W tym temacie ponownie górę bierze natura – zwierzyna leśna żywi się tym, co znajdzie w lesie i na pobliskich polach. Są to głównie grzyby, owoce leśne, korzenie, bukiew, leśne zioła. Każdy z tych przysmaków posiada charakterystyczny i mocny aromat, który przenika do mięsa, a następnie trafia na nasze talerze. To dzięki naturalnemu żywieniu dzika, sarny czy jelenia, mamy możliwość spożywać tak wartościowe i smaczne potrawy z dziczyzny. Warto zaznaczyć, że dziczyzna to nie tylko kiełbasa myśliwska, pasztet z dziczyzny czy dzik pieczony w całości. Dziczyzna, sarnina czy jelenina mogą być smażone, gotowane, pieczone, wędzone, grillowane, podawane w formie zup, dań głównych i przystawek. Oczywiście podany w formie przekąski delikatny pasztet z sarny lub nieco bardziej charakterny pasztet z jelenia, zachwyci nasze podniebienia, ale warto spróbować większej ilości przysmaków z dziczyzny.

Dziczyzna - najszlachetniejsze mięso wraca do łask

Gdzie kupić dziczyznę?

Chociaż dziczyznę coraz częściej kupimy w pobliskich supermarketach, to warto zadbać o to, aby kupować mięso tylko najwyższej jakości. Jak to zrobić? Najlepiej u nas! Leśniczówka to sklep z dziczyzną, którego misją jest produkcja i sprzedaż najwyższej jakości wyrobów z dziczyzny. To miejsce stworzone przez pasjonatów myślistwa, w którym robimy wędliny według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W naszej ofercie znajdziesz polskie wariacje światowych przysmaków, takie jak chorizo z dzika czy salami z dzika, ale także polskie tradycje jak kiełbasa krakowska czy kiełbasa z dzika. Cena jest przyzwoita i odpowiednia na każdą kieszeń, tak aby każdy przynajmniej raz na jakiś czas mógł rozsmakować się w wyjątkowych specjałach z polskiej dziczyzny. Dziczyzna to nie tylko zdrowie i smak, to nasze polskie dziedzictwo kulinarne.

Artykuł powstał przy współpracy z https://lesniczowka.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *