Co zastawiamy najczęściej w lombardach?

Co zastawiamy najczęściej w lombardach?

Złoto, biżuteria, sprzęt rtv agd. To najczęściej zastawiamy w lombardach. Ale zdarzają się również próby zastawinia nietypowych rzeczy. Jakich? O ty w artykule,

Popularne na polskich ulicach lombardy są często wykorzystywane przez szerokie grono klientów, choć większość z nas omija je szerokim łukiem. Często niesłusznie, bo lombard może okazać się wyjątkowo pomocny w przypadku konieczności bardzo szybkiego pożyczenia niewielkiej kwoty pieniędzy. Zobaczmy więc, co można zastawić w lombardzie oraz jakie kwoty można otrzymać.

Złoto. Jest to najpopularniejszy produkt skupowany w lombardach. Dodatkowo chętnie jest tam zostawiany przez pożyczkobiorców. Możemy uzyskać pożyczkę pod zastaw złota w różnej postaci. Może być to złoto w postaci monet, biżuterii oraz sztabek. Najczęściej zostawiamy jednak pierścionki i kolczyki. Kwota, którą otrzymamy zależy od wartości kruszcu oraz ceny, za którą lombard może go sprzedać.

Srebro i platyna. Poza złotem wśród kruszców zostawianych w lombardzie znajdziemy srebro i platynę. Te metale szlachetne mogą być wykorzystywane przy produkcji biżuterii i monet. W szczególności atrakcyjne jest srebro, które w lombardach oddajemy w postaci monet, sztućców czy całej zastawy stołowej.

Diamenty. Co ciekawe klientami placówek udzielających pożyczek pod zastaw są osoby nie tylko z klasy biednej czy średniej, ale również ludzie którzy inwestują na giełdzie. Ci ostatni potrzebują szybko większej gotówki. Dlatego zastawiają oni kamienie szlachetne, które mają wartość wielu tysięcy złotych. Niestety lombardy niechętnie przyjmują kamienie bez certyfikatu. Dzieje się tak dlatego, że na podstawie tego dokumentu można określić szybko wartość kamienia.

Sprzęt komputerowy i RTV. Często przynosimy też komputery, telefony, telewizory oraz inny sprzęt RTV. Dzieje się tak, gdyż sprzęt tego typu jest powszechny i ma je prawie każdy. Również lombardy biorą je chętnie, bo ich wartość jest łatwa do określenia. Klienci starają się wcisnąć bezużyteczny i bezwartościowy sprzęt. Jednakże przynoszą też np. telefony niedawno otrzymane od operatora czy laptopy niedawno kupione.

Samochody. Są lombardy, które udzielają pożyczek pod zastaw pojazdów. Wymagają one wstawienia pojazdu na czas trwania umowy na parking strzeżony. W ten sposób możemy uzyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w zależności, jakim pojazdem dysponujemy. W tym przypadku wszystkie warunki są indywidualnie ustalane. Dzieje się tak dlatego, że ceny aut są trudne do porównania, a wartość pożyczki wysoka.

Nieruchomości. Pożyczek pod zastaw mieszkania bądź domu udzielają z reguły większe lombardy. W zwykłych placówkach raczej tego typu pożyczki nie dostaniemy, ze względu na wysokość pożyczki. Możemy liczyć na pożyczkę w wysokości od 20% do 50% wartości nieruchomości. Koszty są wysokie, choć uwzględniając rzeczywistą roczną stopę oprocentowania mogą być atrakcyjne. Pożyczki pod zastaw nieruchomości nie są obciążone dodatkowymi kosztami. To pożyczkobiorca na pewno pokryje koszty aktu notarialnego. Może się jednak okazać, że pożyczka taka okaże się tańsza niż w banku.

Narzędzia. Duży odsetek klientów lombardów to pracownicy budowlani. Ich dochody są z reguły nieregularne. Może się zdarzyć, że zastawienie narzędzi będzie wyjściem z długu albo uzyskaniem możliwości finansowania materiałów na robotę. Po jej wykonaniu spłacamy zadłużenie w lombardzie i narzędzia wracają do nas. Narzędzia, które najczęściej są zastawiane to wiertarki, zestawy kluczy czy frezarki i tokarki.

Czasami trafiają się jednak próby zastawiania „dziwnych” rzeczy. Należą do nich glukometry, inhalatory, pirometry do pomiaru temperatury, fajka wodna, akordeon, wentylator łazienkowy, stroboskop, a nawet obrus. Zdesperowani ludzie w ciężkiej sytuacji finansowej potrafią przynieść każdy przedmiot, aby tylko oderwać się od finansowego dna. Z informacji od właścicieli lombardów wiemy, że zdarzają się próby pożyczek pod zastaw nożyczek fryzjerskich, spinaczy tapicerskich, pił mechanicznych, depilatorów, mikserów, perfum, markowych okularów, gier komputerowych, a nawet lamp owadobójczych.

Niewykupiony w umówionym terminie towar staje się własnością lombardu. Placówka ta ma prawo wystawić go na sprzedaż. Tak więc możemy nabyć wartościowy towar w lombardzie w atrakcyjnej cenie. Trzeba pamiętać, że najczęściej są to używane towary.

Lombardy oferują szeroką możliwość rodzajów zastawianych przedmiotów. Z ich usług korzysta cały przekrój społeczeństwa i choć większość to biedota, to zdarza się, że ludzie majętni też korzystają z ich usług. Zaletą pożyczek w lombardach jest brak konieczności przedstawiania zaświadczeń o dochodach. Pożyczkę dostajemy na podstawie przekazania przedmiotu w zastaw. Dodatkowo musimy wylegitymować się dowodem osobistym, aby lombard mógł mieć zabezpieczenie, że przedmiot nie był kradziony.

Pamiętajmy, że lombard sprzeda zastawiony przedmiot po upływie terminu z umowy pożyczki. Tak więc idąc po pożyczkę pod zastaw zastanówmy się, czy będziemy mieli za co go wykupić lub czy nie jesteśmy do niego przywiązani lub nie jest on nam potrzebny. Często się zdarza, że w ten sposób klienci lombardów pozbywają się niepotrzebnych przedmiotów. Lombard na pewno jest miejscem, gdzie uzyskamy pożyczkę bez zbędnych formalności i zaświadczeń i to jest jego główna zaleta.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments